Stalo se, foto z akcí

Den otevřených dveří 2009 - report

19. června 2009 v 22:00 | MIGA GASON

13. června 2009 se ve vozovně DSZO s.r.o. uskutečnil 6. roční Dne otevřených dveří. Dle článku na webu DSZO přilákal okolo 2500 lidí. Tradičně byly zpřístupněny provozy (haly údržby, dispečink,...), vystaveni zástupci vozidel, která DSZO provozuje, výstava kamionů a téma letošního DOD - malokapacitní vozy zastoupeny několika výrobci. Na hale těžké údržby byly k vidění trolejbusy 14Tr, 24Tr, rozpracované generálka naší 14TrM 170, žilinské 15Tr ev. č. 209 a v lakovně byl k zahlédnutí i prešovský trolejbus 14TrM ev. č. 120 v základním laku.

Fotky jsou bez komentáře...

BUsFEsT

13. února 2009 v 16:00 | MIGA GASON
Hned zkraje bych fandům MHD představil linky a vozy, které se na nich objevily:

Sportovní hala - Louky a zpět - vůz 402 - skupina November 2nd (rock)

Sportovní hala - Slovenská - Baťova nemocnice - Dlouhá Sportovní hala - vůz 403 - skupina Idea Fatte (hip hop)

Sportovní hala - Příluky a zpět - vůz 406 - skupina Huso (hospodský šraml)

Sportovní hala - Dlouhá - Baťova nemocnice - Slovenská - Sportovní hala - vůz 407 - skupina Ležérně a vleže (jazz)

Nikde se nestavělo, a tak bylo možno nějaké ty noční fotky pořídit pouze na Sportovní hale.

Každý trolejbus se celkem čtyřikrát zhruba po půlhodině vrátil na točnu Sportovní hala, kde se cestující jednotlivých vozů prohodili tak, aby se svezli za celý večer všemi čtyřmi linkami. V některých vozech opravdu nebylo k hnutí, to ovšem nekazilo skvělou atmosféru, která prosákla okny až ke mně na ulici. Ano, i já, hudební poleno, jsem se během pořizování videozáznamů neudržel a alespoň do rytmu si podupoval. :-)

Měl jsem možnost si promluvit i s jedním z účastníků, který celou akci hodnotil taky velice pozitivně. Celkově tedy palec nahoru...:-)


K fotkám:

Vozy měly i během pobytu na točně nastartovaný dieselagregát, 407 se díky němu i přemístila na konec kolony, vyjížděla jako poslední. Zbytek už nechávám bez komentář.

402
402 a 403
402 s 363
403 a 406
407
407 s 206, v pozadí 406.
Celkový pohled na vozy, zleva kus 403, 406, 407 a sólo 24Tr 211.

Rozloučení s ostravskými 21Ab

2. listopadu 2008 v 20:00 | MIGA GASON
26. října, při příjezdu na smluvené místo jsme se dozvěděli, že 7501 pořád stojí s rozbitým bočním sklem a že akce s 21Ab není poslední jízdou těchto vozů. Bůhví ale jak dlouho ještě jezdit budou. Možná týden, možná měsíc... Každopádně jsme toho mohli více projezdit, každý složil 100,- a přes 3 hodiny jsme jezdili okolím Ostravy. Byli jsme v Plesné, Matinově, Hlučíně i v přilehlém muzeu vojenské techniky pro fotku s tankem...:-)

Přijela pro nás na zastávku Rektorát VŠB v Porubě.
...a jeli jsme na Plesnou.

Pod kostelík jsme i nacouvali...
Ostrá pravotočivá zatáčka na silnici mezi Plesnou a Martinovem, kudy linka 51 běžně jezdí...
Na nonstop cestu na Hlučín nezapomenu, motor řval v plných otáčkách jak traktor. Na Hlučíně mě pak překvapilo krásně zrekonstruováné autobusové nádražíčko, které celkem sedělo k cihlovému kostelíku vedle...

Fotka s tankem u muzea vojenského muzea kus o Ostravy.
U výhybny Děhylov jsme čekali na křižování vlaků. Kvůli poblbané paměťovce se mi dochovala jenom fotka autobusu...
No a před vjezdem do dílen Martinov. Zde se čekalo na tramvaj, já jsem se ovšem musel "vypařit po anglicku", abych stihl vlak domů.

Fotojízda s cedulovou 14Tr ve Zlíně

28. října 2008 v 21:30 | MIGA GASON
Tuto akci pořádala Společnost Historije a rozvoj veřejné dopravy. Zmínka o akci byla pouze jednou někdy měsíc před ní na K-Reportu, aby se zamezilo vysokému počtu zájemců. Pořadatelé totiž po zkušenostech s pořádáním jízd v jiných českých i slovenských městech upřednostňují maximálně 15 - 20 lidí (kvůli organizaci a domluvě).

Jelo se v této trase: Vozovna - Vršava - JS-Kocanda - Podhoří - JS-Středová - Sportovní Hala - Lesní čtvrť - (přes Baťovu Nemocnici) Příluky - Vozovna. Osobně jsem se připojil až při návratu z Podhoří na Náměstí Práce a jelo se na Kocandu (chvátal jsem z Tovačova).

Jízdné bylo stanoveno kvůli hodinové sazbě na 300,- (je to smutné, ale nic s tim nenaděláme), což ovšem náladu nikomu nezkazilo.

Na Středové se nám před objektiv připletly tyto půvabné dívčiny...:-)
Pomalé sjíždění.
Ze Sportovní Haly se pak pokračovalo na Lesní čtvrť, kde nebyly příliš dobré světelné podmínky...
Nejdelším přesunem byla "spanilá jízda" přes celé centro, Zálešnou a Obeciny na Příluky. Sice to zní škodolibě, ale bylo celkem komické pozorovat připravené lidi na zastávkách, kterým trolejbus s cedulí služební jízdy frknul před očima.


Manipulační spojkou k vozovně od Příluk jsme pak dojeli na výstupní zastávku u vozovny, kde jsme se vícemńě rozprchli.

I přes vyšší cenu jízdného, za kterou ovšem pořadatel nemůže, hodnotím akci jako dosti vydařenou. Už jen toho, že se někdo rozhodl uspořádat akci tohoto typu u nás ve Zlíně si velice cením a děkuji za ni!!! Není vyloučeno, že podobná akce se zopakuje, ovšem s jiným vozem.

Rozloučení s "Rosničkou"

11. října 2008 v 21:30 | MIGA GASON
V létě roku 2009 propadne olomoucké "Rosničce", parní lokomotivě 464.202, technická způsobilost kotle, a proto nebude moct dále jezdit na nostalgických akcích. Není zatím jasné, jestli se seženou peníze na její opravu.

Tato lokomotiva sepravidelně už od roku 1995 ukazuje taky na Svatováclavských jízdách po trati číslo 334 Kojetín - Tovačov. Letos to možná bylo uplně naposled. Ovšem z vyprávění Cyrdy jsem se dověděl, že se účastnila už v sobotu, 27. září nějaké akce v Glucholazech a tak byla už zatopená 2 nebo 3 dny před Tovačovskýma jízdama.

Celkem jely 2 páry vlaků a to v následovném pořadí: Olomouc - Kojetín - Tovačov, Tovačov - Kojetín - Kroměříž, Kroměříž - Kojetín - Tovačov a Tovačov - Kojetín - Olomouc. Prvním uvedeným vlakem jsem se dostal do Tovačova a odtud jsem postupoval ke Kojetínu.

Když tak krásně vychází slunko, cestování je rázem příjemnější. Ranní Lípa nad Dřevnicí a přijíždějící RegioNova.

Z nákladiště Tovačov (na které byla žel. stanice Tovačov degradována) odjíždí za mohutného dýmu a zájmu cestujících Rosnička s vlakem na Kroměříž.
Rosničku v Kroměříži pak otáčeli, což bylo ideální!!! Zde zachycena asi 2 km před Kojetínem, je tu velké Kojetínské sídliště a plánuje se v těchto místech zřízení zastávky a tím pádem částečné obnovení os. dopravy na Tovačovce.

Akce se Škodou 15TrR v Ostravě, 13. 9. 2008

4. října 2008 v 21:00 | MIGA GASON
13. září 2008 se v Ostravě uskutečnila v tomto roce již druhá zvláštní fotojízda pro fandy MHD a fotiče. Vyskytlo se taky pár "civilistů", kteří se přišli jako doprovod povozit. Vůz, který byl na akci pro najat byla jedna z modernizovaných ostravských 15Tr - 3512. EMkové čela, ale hukot náprav zachován...;-)


Jelo se v trase:
Vozovna tr - Most Pionýrů - Nám. J. Gagarina - Most Miloše Sýkory - Husův sad - Pivovar - Sídliště Fifejdy - Nám. Republiky - Husův sad - Most Miloše Sýkory - Jaklovecká - Kepkova - Důl Heřmanice - Na Liščině - Bohumínská - Sad B. Němcové - Vozovna trolejbusů - Most Pionýrů - Kamenec - Bazaly - Kamenec - Most Pionýrů - Nová radnice - Koblov - Mexiko - Kamenec - Most Pionýrů - Vozovna
Akce se zúčastnilo celkem 22 lidí. Během celé akce panovala ve voze skvělá přítelská atmosféra, probírala se hlavně MHD (jak jinak) a to nejen ostravská, ale taky třeba opavská, novinky ve zlínské a podobně.

Na konečných Důl Heřmanice a Bazaly bylo pak byl čas na blížší seznámení se s vozem.
V Heřmanicích to byla ukázka a zkoušení výměny uhlíků a taky "klackování", které si někteří měli možnost vyzkoušet poprvé v životě (např. já:-) ). Takovou perličkou za zakončením přestávky pak byla jízda každým sběračem na jiné trolejové stopě, kdy se pak oba sběrače ze dvou seběhly na sjezdovce na jednu traťovou stopu.
To samé pak následovalo na konci přestávky na točně "pod mostem" na Bazalech. Při této přestávce bylo pak předvedeno jak vychází k vytrolejení (způsoby vytrolejení sběračů) a pak taky simulace funkce stahováků, kdy figurant pustil lano sběrače a tím začaly stahováky konat svoji práci.Jako poslední se jelo na smyčku Koblov, na kterou se dostanete čtvrtí Hrušov, která je považována za jakési ghetto. Tady jsme pěšky sešli ze zastávky na Hrušovkém mostě, zatímco trolejbus jel po silničním sjezdu. Pod mostem jsme udělali někteří pár fotek a právě my "někteří" jsme byli ponecháni venku a běželi sme asi půl kilometru souběžně po chodníku vedle jedoucího trolejbusu, byli jsme nabráni na další zastávce, ale byla to fajná sranda...:-DNa smyčce Koblov pak byla pořízena společná fotka účastníku před hlavním hrdinou dne - 3512. Tu naleznete na samém konci tohoto článku. Z Koblova se pak už jelo do vozovny.

Zastávka Konzervatoř
Hornopolní
U mostu Miloše Sýkory v obou směrech. Na druhé fotce ve společnosti Solarisu Trollino 12, který má karoserii 3. generace a byl zařazen v září roku 2006.
Zajímavostí taky je, že trolejová stopa, na které má 15ka natrolejeno, vede nikam, resp. má vést k moc roků plánovanému přestupnímu terminálu MHD.

Cestou k dolu Heřmanice v zastávce Dolina.
Důl Heřmanice během větší pauzy.
Cestou na Koblov přes Hrušovské mosty.

Celkem mladá vozovka a přeložka trolejového vedení decentně kontrastuje se zničenými budovami v Hrušově.
Mě už známá smyčka Koblov. Na druhé fotce trolejbus jakoby najíždí na starou cestu.
Koblov sice působí jako nějaké ghetto, avšak cihlový kostel a jeho okolí je hezky udržované.
Na úplný konec společná fotka na Koblově, za zveřejnění se autorovi omlouvám, ale musel jsem ji sem dát.;-)

Týmu Kouzla dopravy, panu řidiči a všem, kdo se podíleli na vzniku a organizaci akce velký díky!!!

Tovačov, 9. 8. 2008

13. září 2008 v 12:00 | MIGA GASON
Další za série článků z prázdninových výprav. Tentokráte Tovačovka se zbrusu novou RegioNovou 814 052 PJ Otrokovice.
Je to taková tradice, že na jízdy po někdější trati č. 334 nám nikdy nevyjde počasí. Tady se nám však na chvíli rozsvítilo v Lobodicích, zato po dojezdu zpět do Kojetín echt průtrž mračen.:-(
Na nádraží v Tovačově před fotojízdou.
Poblíž bývalé zastávky Oplocany. V pozadí areál fabriky TOPOS, která vyrábí betonové dílce a panely.
Bývalá nádražní budova v Lobodicích stále stojí a je dokonce i udržovaná, za což patří dík zdejším obyvatelům romské národnosti. Velké díky!!!;-)
Toť skromný report z letní Tovačovky. Teď v září se zde pojede ještě rozlučka s "Rosničkou" 464 202 a v říjnu výlovy rybníků pravděpodobně s "Hurvínkem" M131.1.

Akce se Solarisem Trollino 18AC v Ostravě, 17. 5. 2008

24. května 2008 v 12:30 | MIGA GASON
Tak jsem se konečně po týdnu dokopal zveřejnit fotky z ostravské akce. Přeju hezké pokoukáníčko...;-)
U hrušovského kostela.
Předjíždění 3306kou u Nové radnice.
Na zrekonstruované zastávce Konzervatoř nedaleko nového mostu.
Dům vodohospodářů.
Jiřího Trnky.
Smyčka Sokola Tůmy.
Hornická poliklinika.
Betonářská.
Velká pauza před koncem u ZOO, každý povinně kornoutek točené!!! :-D
K večeru budou dodány fotky interiéru a "ze zákulisí" (do tohoto článku).

Pardubice, 3. 5. 2008, historická vozidla

8. května 2008 v 15:00 | MIGA GASON
Konečně fotky z Pardubek.
329
Setkání generací na točně Polabiny, Slunečná.
V Lázních Bohdaneč. Sanos přivezl hosty na zahájení lázeňské sezóny.
U Globusu při cestě do centra Pardubic.
353
Kdesi v lesích v zastávce UMA, točna.
U zastávky Lidická.
Se Sanosem na točně Polabiny, točna.
311
U Globusu směrem na Lázně Bohdaneč.
Před hlavním nádražím.
Teď fotky z Lázní Bohdaneč, točna.
Historické snímky???

Den otevřených dveří v Technickém muzeu Brno

27. dubna 2008 v 21:43 | MIGA GASON
Tak 26. a 27. dubna 2008 se konal již tradiční den otevřených dveří TM Brno a to v areálech Řečkovice a Líšeň.
Hned při vstupu do areálu zaujaly seřezené exponáty. První v ráně stál Legobus Karosa.
Kloubové vozy se vlezou v tomto areálu jen na jadiné místo. Právě na to, kde stál náš milovaný ex zlínský Sanos 301 (ex 70). Připravím o něm však podrobnější článek...
Pohledy na seřazené vozy.
Opravdový unikát - osobní návěs NO 80 za tahač RT.
Dlaší pokus o unifikaci autobus-trolejbus taky nezkončil úspěchem. 17Tr původem z Ostravy, rv. č. 3902.
Rovněž ex ostravský vůz a to T 400.
Tady unifikace autobusu ŠM 11 s trolejbusem - T 11.
ŠM 11
Linková souprava RTO + vlek Jelcz.
Unifikace autobusu a trolejbusu 21 Ab a 21 Tr.
Z montážních vozů bylo možno vidět ex. brněnskou věžku.
Za pozornost stál taky model trolejbusu 22Tr fiktivního brněnského čísla 3609.
Někdy až nebude do čeho píchnout Vám sem dodám i fotky interiérů některých vozů, které nemám vyfocené zvenčí...
 
 

Reklama